Motylica wątrobowa to pasożyt bytujący w przewodach żółciowych bydła oraz człowieka. Motylica jest ciemnoszara o kształcie liścia, posiada kolce i przyssawki. Jej żywicielem pośrednim są ślimaki, a ostatecznym – roślinożercy.
Motylica składa jaja w przewodach żółciowych, które następnie są wydzielane do przewodu pokarmowego i wydostają się poza organizm. Wnikają one do organizmu ślimaka, gdzie dochodzi do namnażania się larw. Następnie opuszczają ciało ślimaka, przyczepiają się do roślin wodnych, gdzie przechodzą kolejny etap rozwoju. W przypadku ich zjedzenia, przebijają one nabłonek jelita i przedostają się do krwi, a następnie wędrują po całym ciele, zasiedlając najczęściej wątrobę.
Objawy choroby pojawiają się zazwyczaj w wyniku pracy właśnie wątroby – pojawia się:

  • żółtaczka,
  • obrzęk gardła i błony śluzowej jamy ustnej,
  • bóle brzucha,
  • ogólne złe samopoczucie.

Z czasem dochodzi do stanu zapalnego wątroby, prowadząc do jej powiększenia. Z kolei to prowadzi do zapalenia otrzewnej, anemii, nacieków z komórek immunologicznych, zastoju żółci, zaniku mięśni i tkani tłuszczowej i w konsekwencji – marskości wątroby.
W przypadku motylicy bardzo istotne jest jej szybkie wykrycie, ponieważ jej inwazja może skończyć się bardzo poważnie i być groźna dla zdrowia.