Grzybica skóry głowy to grupa chorób obejmująca ten konkretny obszar ciała. Do tej grupy należą:

  1. Grzybica strzygąca
  2. To infekcje wywoływana przez tzw. grzyby strzygące, należące do rodzaju Trichophyton. Niszczą włosy ponieważ wytwarzają specyficzne enzymy, ułatwiające trawienie keratyny- białka z którego zbudowane jest włókno włosa. Charakterystycznym objawem jest łamanie się włosów na tej samej wysokości – stąd nazwa „strzygąca”.
    Choroba może mieć postać głęboka lub powierzchowną. Postać głęboka charakteryzuje się powstawaniem bolesnych wykwitów o ostrym podłożu zapalnym, które ustępują w wyniku leczenia, ale pozostawiają po sobie blizny.
    Postać powierzchowna charakteryzuje się ogniskami zapalnymi, widocznymi gołym okiem, w których dochodzi do łamania włosów.

  3. Grzybica woszczynowa
  4. Ta odmiana grzybicy wywoływana jest głównie przez grzyby takie jak Trichophyton mentagrophytes, Microsporum gypseum czy Trichophyton schoenleinii. Wykwit chorobowy to żółta, okrągła plama z charakterystycznym wklęśnięciem, zawierająca kolonie grzyba. Skutkuje to niszczeniem włókna włosa, niszczą skórę głowy co prowadzi do powstawania blizn, przez które nie będzie już możliwy wzrost włosa.

  5. Łupież pstry
  6. Łupież pstry to infekcja wywoływana przez drożdżaki Malassezia furfur i dotyka głównie mężczyzn. Objawia się brunatnymi plamami z tendencją do rozlewania się i złuszczania, zazwyczaj nie powodują one świądu. Zaatakowana skóra nie ulega opalaniu się ze względu na specyficzne związki wydzielane przez chorobotwórcze grzyby, w wyniku czego na skórze powstają białe plany (stąd nazwa „pstry”).