Fizjologiczne oczyszczanie organizmu

Nasz organizm posiada mechanizmy wspomagające ochronę przed szkodliwym działaniem toksyn. Skóra chroni struktury wewnętrzne przed wnikaniem niepożądanych substancji. Obecność nabłonka migawkowego ułatwia oczyszczanie jamy nosowej z zanieczyszczeń. Wielopoziomowy i niezwykle rozbudowany ludzki układ immunologiczny oraz jego struktury, takie jak:

  • GALT – tkanka limfatyczna przewodu pokarmowego,
  • MALT – tkanka limfatyczna błon śluzowych,
  • BALT – tkanka limfatyczna związana z oskrzelami,
  • CALT – tkanka limfatyczna związana ze spojówkami,
  • NALT – tkanka limfatyczna nosa i gardła.

Ułatwiają utrzymanie równowagi wewnętrznej naszego organizmu oraz wspomagają ochrone przed bakteriami, grzybami, wirusami i pasożytami oraz regulują odpowiedź organizmu na uszkodzenia komórkowe spowodowane toksynami.
Oprócz tego, główne drogi oczyszczania naszego organizmu to jelita, nerki i wątroba. Szkodliwe substancje, które dostają się do naszego organizmu droga pokarmową trafiają do jelit. Tam wchłaniane są do krwioobiegu i wędrują do wątroby. To bardzo ważny narząd, który pełni funkcje detoksykacyjne, dlatego jest narażony na uszkodzenia. Podczas procesów unieczynniania toksyn dochodzi do wydzielenia ogromnych ilości wolnych rodników, które uszkadzają hepatocyty i powodują ich dezintegrację. Po przeprowadzeniu detoksykacji, toksyny związane z białkami i innymi związkami wędrują do nerek, gdzie są wydalane wraz z moczem.
Niestety, każdy ludzki organ ma ograniczone zdolności do regeneracji, dlatego zbyt duża ilość toksycznych związków może prowadzić do jego dysfunkcji i poważnych uszkodzeń. To z kolei zaburza pracę całego naszego organizmu i może skutkować poważnymi zaburzeniami.
Jeżeli toksyn jest zbyt dużo dochodzi do odkładania się ich w ważnych narządach. Najczęściej dochodzi do retencji metali ciężkich, takich jak:

  • kadm – najczęściej odkłada się w wątrobie, nerkach, jądrach i jajnikach, co zaburza funkcjonowanie układu rozrodczego, przemian wapnia w organizmie oraz niektórych nowotworów,
  • ołów i stront – gromadzą się głównie w kościach przyczyniając się do spadku ich gęstości, co w przyszłości może prowadzić do osteoporozy.

Istotny jest fakt, że metale ciężkie mają tendencję do odkładania się w tkance tłuszczowej. Jeżeli odchudzamy się to wraz z uwolnieniem tłuszczy z tkanki tłuszczowej uwalniają się również metale ciężkie, które wędrują po naszym organizmie, uszkadzając komórki. Podobnie jest w przypadku leków – zatrzymują się w tkance tłuszczowej a ich uwolnienie prowadzi do pogorszenia kondycji fizycznej i psychicznej.
Z tego powodu bardzo istotne jest wspomaganie procesów oczyszczania i odtruwania wątroby, nerek oraz jelit.